Agroturystyka z sauną - fakty o saunie

Witamy,

następnym punktem w naszej koncepcji regeneracji jest agroturystyka z sauną - jakie są fakty o saunie i jej zalety.

W tym wpisie chcemy przybliżyć wam zasady korzystania z sauny: jak to robić, co zabrać ze sobą itp.

Agroturystyka z sauną
Agroturystyka z sauną


Agroturystyka z sauną. Sauna jak z niej korzystać? I jakie są jej zalety?

Pierwszy raz w saunie – jak korzystać z sauny?

Przed każdą wizytą w saunie należy skonsultować się z lekarzem czy nie mamy przeciwwskazań do takiej wizyty. Na potrzebę dzisiejszego wpisu opiszę po krótce jak korzystać z sauny suchej czyli fińskiej.

Następnie przygotuj sobie minimum 2 ręczniki. Zdejmij biżuterię. Jeżeli masz makijaż – zmyj go oraz weź prysznic i wytrzyj ciało do sucha.

Przed wejściem do sauny owiń się ręcznikiem. Nie powinieneś mieć biżuterii i bielizny. Biżuteria po rozgrzaniu może nawet poparzyć skórę, a bielizna pod wpływem temperatury może wydzielać szkodliwe dla nas substancje zawarte w jej składzie. Ręczniki z reguły są bawełniane i nie ma takiego zagrożenia. Jeden ręcznik miej tylko do owijania się, a drugi do wytarcia po kąpieli.

Trzeba pamiętać, że sesja w saunie jest to wysiłek dla organizmu. Dlatego nie poleca się korzystania z niej z pełnym żołądkiem, a także na głodnego. Ja osobiście preferuje kiedy albo mamy cały dzień do dyspozycji i nie musimy pracować lub wieczór kiedy po takiej wizycie pozostaje masaż albo wygodne łóżko do spania. Po wizycie w saunie człowiek jest pozytywnie zmęczony i pojawia się nie raz uczucie ASMR ( pozytywne zjawisko wywołujące przyjemne uczucie na ciele).

Jak długo siedzieć w saunie?

Czas to indywidualna sprawa. Z reguły zaleca się wyjście gdy już czujesz, że jest zbyt gorąco, duszno i nie możesz wytrzymać. Ja na początku wchodziłem na 5-8 minut z czasem człowiek się przyzwyczaja i wytrzymuje dłużej.

Co po wizycie w saunie?

Bezpośrednio po wizycie w saunie należy schłodzić ciało, zaczynając od kończyn, a kończąc na sercu i głowie. Zasada od zewnątrz do wewnątrz ciała. Jeśli jesteś odważny to wchodzisz do balii z lodowatą wodą lub idziesz na mróz i nacierasz się śniegiem ( jeśli jest taka możliwość).

Z moich doświadczeń wynika że nie każdy lubi sesje w saunie, dlatego polecam zawsze wypróbowanie różnych rodzajów takich kąpieli.

Jakie są rodzaje saun?

Rodzaje saun są bardzo różne, najczęściej występuje :

Agroturystyka z sauną - Izery
Agroturystyka z sauną - Izery

• Sauna fińska ( klasyczna, sucha ) – charakteryzuje się temperaturą na poziomie 80-100 stopni Celsjusza, oraz ok 10-15% wilgotności względnej. Wyłożona jest drewnem i posiada drewniane ławeczki do siedzenia/leżenia oraz piec który podgrzewa kamienie, które można polewać wodą.

• Sauna parowa – temperatura w środku 50-65 stopni wilgotność ok. 40%, najczęściej wyłożona jest kaflami lub ceramiką. Charakteryzuje się dużą zawartością pary wewnątrz.

• Sauna mokra ( ziołowa, fitosauna)- temperatura w środku 45-55 stopni, można dodawać zioła jako dodatkowy komponent.

• Sauna na podczerwień ( sauna IR ) – czynnikiem który oddziałuje tutaj jest promieniowanie IR które wnika na ok 3-5 cm. Sauna ta nie jest bardzo gorąca i jest wskazana dla osób które mają problemy z wytrzymaniem w normalnej saunie oraz przy problemach z krążeniem czy układem oddechowym.

Sauna a przeziębienie ?

Nie zaleca się korzystania z sauny gdy jesteś przeziębiony lub chory. Osłabi to twój organizm jeszcze bardziej i możesz poczuć się gorzej.

Jak zachowywać się w saunie?

Na początku swojej przygody z sauną wybierz niższą ławeczkę (jest tam odrobinę niższa temperatura), i wejdź w samym ręczniku. Jeżeli chcesz siedzieć wyżej miej zapasowy ręcznik pod stopy. Przyjmij najwygodniejszą pozycję, która zapewni ci komfort i odpręży. W ciszy i spokoju oczekuj pierwszych kropel potu. Seans zakończ gdy już stwierdzisz, że jest za gorąco, duszno, niewygodnie.

Agroturystyka spa
Agroturystyka spa

Po saunie wspaniale jeżeli masz możliwość skorzystania z masażu. Efekt po takim seansie w saunie jest wyśmienity: twoje ciało będzie odczuwało przyjemne mrowienie, praca terapeuty będzie efektywniejsza, a twój stan psychiczny i fizyczny na pewno wkroczy w inną sferę doznań.

Przy każdej wizycie w saunie trzeba pamiętać, aby nawadniać organizm ( pić dużo mineralnej wody, soków z jarzyn i owoców). A pomiędzy sesjami należy odpoczywać. Często widzę ludzi, którzy po wizycie w saunie i spłukaniu się zimną wodą, pędzą do kolejnej sauny lub wchodzą po raz kolejny do tej samej. Jest to kategoryczny błąd. I na nic zdaje się udzielanie rad dlatego mam nadzieje, że ten artykuł trochę uświadomi miłośników saunowania. 

Zalety korzystania z sauny

Sauna wspomaga w walce z różnymi dolegliwościami chorobowymi: bóle stawów, problemy z krążkiem miedzy kręgowym, problemy z układem nerwowym ( nerwica żołądka ), wzmacnia system odpornościowy, po saunie zazwyczaj lepiej śpimy, pomaga zniwelować symptomy stresu itp. 

Fakty o saunie dane zaczerpnięte ze strony damianparol.com

Fakty o saunie
Fakty o saunie
grafika - canva.com, dane - damianparol.com

Agroturystyka z sauną - połączenie idealne?

Tak jak wspominałem wcześniej, najlepiej korzysta się z wizyty w saunie kiedy masz czas na odpoczynek i regenerację. Myślę, że połączenie urlopu z saunowaniem to jest idealne połączenie. I takie dodatki w naszym miejscu będą/są dostępne. Lecz najlepiej, żebyś ty drogi czytelniku wyrobił sobie własną opinie czy sauna dodatkowo wspomaga regeneracje na twoim urlopie. Zapraszamy Agroturystyka z sauną Biały Płotek 


Agroturystyka Biały Płotek - Gospodarze
Agroturystyka Biały Płotek - Gospodarze
Pozdrawiamy

Justyna i Krzysztof

bialyplotek.kaluzna@gmail.com

www.bialyplotek.pl

Komentarze

Popularne posty