Co można zrobić z serwatki ?- agroturystyka pomysły

Agroturystyka to nie tylko pokoje na wynajem na wsi, to także jakiś pomysł na nocleg i wypoczynek. 

My chcąc stworzyć naszą koncepcję szukamy inspiracji w różnych miejscach. Tym razem udaliśmy się do firmy Metzler Molke w Austrii w małej miejscowości o nazwie Egg. Gdzie wytwarzane są produkty z serwatki.

Serwatka - agroturystyka pomysły
Serwatka - agroturystyka pomysły
grafika Canva.com

Zacznijmy od początku i zadajmy sobie pytanie:

Co to jest serwatka?

Jest to ciecz prawie klarowna, będąca pozostałością po całkowitym ścięciu mleka krowiego lub koziego. Objętościowo wypada na 1 część uzyskanego sera prawie 10 części serwatki.
Przy produkcji serów podpuszczkowych oraz dojrzewających otrzymywana jest serwatka słodka, przy produkcji twarogów kwaśna. ( źródło wikipedia)

Historia Serwatki

Według legendy, wędrowny Arab, odkrył że w jego bukłaku, mleko zmieniło się w dziwną substancję. W mętnej wodzie pływały białe grudy. Kiedyś bukłaki były robione z cielęcych żołądków. Dziś wiemy, że ten proces wspomogła wysoka temperatura i podpuszczka ( zwierzęcy enzym trawienny), która znajdowała się w świeżo wyprawionym bukłaku. Czyli cieczą była serwatka w której unosiły się skrzepy kazeiny. ( Źródło - Czasopismo Naturoterapia - foodforum.pl - " Historia mlekiem płynąca"). No i wędrowiec nie miał wyjścia: cieczą zaspokoił pragnienie, a głód serem. I tak podobno zaczęła się rewolucja w mleczarstwie.

Czy serwatka jest zdrowa i jak wpływa na nasze zdrowie?

Na skład serwatki składa się:
- woda
- białka
- laktoza
- minerały ( wapń, fosfor, sód i jod)
- oraz witaminy ( głownie rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B - B1,B2, B3, B12)
Wartość energetyczna:
100ml dostarcza ok 25 kcal. W tej ilości płynu znajduje się 0,1g tłuszczy, 5,1g węglowodanów, 0,8g białek ( Źródło Joanna Orzeł dr nauk chemicznych artykuł dla doz.pl)

Pierwsze ślady dotyczące zdrowotnych właściwości. Na jedne z pierwszych informacji odnośnie zdrowotnych właściwości serwatki można się już natknąć przeglądając zapiski Hipokratesa.
W Europie w 1749 roku a dokładnie w Szwajcarii, pewien jegomość niezadowolony z opieki lekarskiej i terapii lekarza udał się w góry do wsi Gais. Spał długo, a za dnia popijał serwatkę i liczył na cud. I ten się wydarzył. Oczywiście wieść szybko się rozniosła i wieś stała się sanatorium serwatkowym. Później na ten wzór wszystkie sanatoria i centra rehabilitacji w Szwajcarii, Austrii, Niemczech podawały swoim kuracjuszom serwatkę ( Źródło: Czasopismo Naturoterapia - foodforum.pl - "Historia mlekiem płynąca")

Białka Serwatkowe

Białka serwatkowe należą do białek o najwyższej wartości odżywczej ( wysoka zawartość aminokwasów egzogennych) dzięki czemu są one łatwo absorbowane i trawione w układzie pokarmowym.
W wielu badaniach klinicznych zaobserwowano, że białka serwatki wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.
Obecna w serwatce B-lakoglobulina hamuję syntezę i absorbcję z jelit cholesterolu, przyczyniając się do zmniejszenia triglicerydów i LDL we krwi. ( źródło: kursdietetyki.pl)

Właściwości przeciwnowotworowe

Właściwości przeciwnowotworowe przypisywane są również metioninie i cysteinie , aminokwasom znajdującym się w białkach serwatki w znacznych ilościach.

Metionina i Cysteina są prekursorami glutationu, białka chroniącego organizm przed wolnymi rodnikami czy mutagenami ( Źródło kursdietetyki.pl)

Dalszy rozwój - Serwatka - Koncentrat i Izolat

Z podawaniem serwatki był kiedyś problem, ponieważ po 10 godzinach stawała się ona już nie świeża i nie zdatna do picia. Eugene Schiff - Węgier - był farmaceutą, lecz wiedział, że na suplementach można zarobić więcej niż na lekarstwach. I dlatego w jego aptece pojawiła się sproszkowana serwatka, dzięki metodzie odparowywania wody. A w 1930 roku otworzył on swoją własną fabrykę suplementów.

Kolejnym krok poczyniła rodzina Kraftów dzięki procesowi filtracji membranowej nastąpiło wyodrębnienie koncentratu białka serwatkowego, a dzięki dalszemu procesowi oczyszczania doprowadziło do powstania Izolatu , który w 80% zawierał czyste białko.

Dwa odkrycia doprowadziły do triumfu białka serwatkowego: metoda mikrofiltracji  ( produkcja izolatu białka) oraz wskaźnika BV (Biological Value) - wartości biologicznej białka.
Okazuje się bowiem że pokarmy nie potrafią przekroczyć wartości 100. tNatomiast wartość biologiczna białka serwatkowego przekracza 150! ( Źródło czasopismo Naturoterapia: " Historia mlekiem płynąca")
Dziś izolaty białka są podawane chorym w szpitalach oraz stanowią ważny czynnik w diecie sportowców.

Kosmetyki z serwatki

Lecz jest jeszcze jedno wykorzystanie serwatki. Firma Metzler Molke wykorzystuje sproszkowaną serwatkę w produkcji kosmetyków. W Austrii, turystycznym regionie poza sprzedażą serów, firma w/w produkuje kosmetyki z serwatki: kremy, kąpiele, maski itp. Mieliśmy już okazję pracować z kosmetykami na bazie serwatki i uważam że kąpiel na bazie sproszkowanej serwatki jest bardzo przyjemna. Poza wykorzystaniem odpadu do produkcji mlecznych drinków można jeszcze w ten sposób trafić do klientów. Po więcej jeśli macie ochotę zapraszam na nasz kanał YouTube:


Pamiętajcie nasze wpisy na blogu oraz materiały filmowe nie służą do diagnozy i nie są zachętą do samoleczenia i do tego nie służą. 

Pozdrawiamy
Justyna i Krzysztof
bialyplotek.pl

Komentarze

Popularne posty