Jak poprawić jakość snu? Sen - Sosna limba - Agroturystyka, co mają wspólnego?

Sen, do tego sosna limba i jeszcze agroturystyka. Co to ma ze sobą wspólnego oraz jak to ma poprawić jakość snu? Na te wszystkie pytania postaram się udzielić odpowiedzi.

Jak poprawić jakość snu - Sen i Agroturystyka
Jak poprawić jakość snu - Sen i Agroturystyka

Muszę zacząć od tego, że nie jesteśmy specjalistami od snu. Lecz od regeneracji już za takich możemy się uważać. Nasze wieloletnie doświadczenie jako w pracy z ludźmi jako fizjoterapeuci, daje nam pewną wiedzę i doświadczenie. Sami też na bieżąco czytamy nowinki z branży oraz wdrażamy je w swoje życie. Dzięki temu zdobywamy wskazówki na temat pojedynczych metod. Ale do rzeczy.

Sen. 

Jak poprawić jego jakość? Jeśli trafiłeś na nasz artykuł to znaczy, że masz problemy ze snem albo jesteś naszym stałym czytelnikiem 🙂

Definicja

Sen – stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Fizjologiczny sen charakteryzuje się pełną odwracalnością pod wpływem czynników zewnętrznych (w przeciwieństwie do śpiączki).

Przeciwieństwem stanu snu jest stan czuwania. Granica pomiędzy tymi stanami jest płynna u zwierząt niższych (na przykład u żółwi). (Źródło - Wikipedia) Tutaj posłużyłem się definicją z wikipedii, ponieważ jest bardzo trafna. 

Zacznijmy 

Sen służy nam aby zregenerować organizm i przygotować do kolejnego dnia. Na sen poświęcamy ok 25-35% naszego życia. Każdy z nas potrzebuje inną liczbę godzin, aby być wypoczętym. Podczas snu nasz organizm się regeneruje. Np. w pozycji leżącej – embrionalnej nasze krążki międzykręgowe się nawadniają, a co za tym idzie nie odczuwamy bólów pleców. Także nasz układ krwionośny odpoczywa, serce pracuje wolniej. 

Po dobrzej przespanej nocy nasza skóra wygląda lepiej. Jest to związane z hormonem wzrostu, który podczas snu jest aktywny, a co za tym idzie stymulowane jest wytwarzanie kolagenu ( białko buduje kości, chrząstki, skórę etc.). Sen wpływa zbawiennie na nasze komórki nerwowe. Udowodniono że osoby które bardzo źle śpią są bardziej narażone na chorobę Parkinsona i Alzheimera. Sen wspomaga naszą pamięć i utrwala procesy myślowe oraz pomaga w łączeniu faktów.

Ta faza dnia jest dla nas zbawienna, dlatego powinniśmy zadbać o jakość snu lub zastanowić się jak możemy go poprawić.

Podstawa snu

Jeżeli poświęcamy tak dużo czasu na sen dlaczego nie zainwestujemy naszych pieniędzy, w dobry materac, odpowiednie poduszki, wysoko jakościową pościel?! To są podstawy dobrego snu. Także, gdy będziesz myślał o zakupie nowego telefonu czy samochodu, zastanów się. Może twoje ciało i umysł potrzebują w tym momencie czegoś ważniejszego? W końcu sen to nasze narzędzie pracy, bez niego nie możemy poprawnie funkcjonować, myśleć…

Czyli pierwszy punkt mamy za sobą. Podstawy czyli: materac, poduszki, kołdra czy pościel.

Jak uspokoić myśli

Innym problemem, który wszyscy cytują to uspokojenie myśli…. Cóż jak to zrobić? Relaksacja, czytanie, muzyka i tak dalej. Osobiście uważam, że żeby uspokoić myśli musimy postępować według swoich potrzeb np. jeśli handlujesz walutami i musisz wiedzieć jaki był kurs, to uwierz mi sprawdź go bo i tak nie zaśniesz, szkoda czasu. Jeśli jesteś „panią domu” i nie wiesz czy wyłączyłaś piekarnik to sprawdź to. Jeśli musisz zobaczyć coś w mediach społecznościowych zobacz to i daj swojemu umysłowi „spokój". Wniosek jest taki postępuj tak aby tobie było dobrze.

Świeże powietrze

Myślę, że kolejną ważną rzeczą jest dobrze wentylowane pomieszczenie w którym śpisz. Najlepiej byłoby spać przy otwartym oknie, ale sami wiecie, że nie zawsze jest to możliwe. Na 15 minut przed snem otwórz maksymalnie okno i zamknij drzwi od pokoju (chociaż na kilka minut).

Agroturystyka w Izerach - Jezioro Złotnickie
Agroturystyka w Izerach - Jezioro Złotnickie

Telefon i telewizor i komputer

Najlepiej jakąś godzinę przed snem nie patrzeć na ekran telefonu, komputera itp. Światło wydzielane przez te urządzenie stymuluje światło dzienne. Gdy ich używamy nasz mózg dostaje impuls, że jest dzień, co skutkuje później problemem z zaśnięciem.

Dodatkowe wspomagacze zasypiania:

• Wysiłek fizyczny nie później 2-3 godziny przed snem (lecz jeśli receptą dla ciebie jest tuż przed snem, rób to)

• herbatki ziołowe (melisa i inne preparaty)

• nawilżacz powietrza, często w sypialni powietrze jest za suche. Np. w Austrii, w sypialniach używają często zirbenholz, czyli desek sosny limby. Zostało udowodnione że to drewno, a konkretnie jego zapach pomaga obniżyć tempo pracy naszego serca. Dlatego w sypialniach w Austrii i tamtejszych hotelach używają bardzo często tego surowca

• jeśli lubisz zapachy, aromat lawendy uspokaja

• muzyka, medytacja, yoga są świetnymi wspomagaczami

• wieczorem sauna i masaż. Oczywiście nie codziennie, lecz jeśli masz możliwość 1-2 w tygodniu skorzystać z masażu, to jest to dobre rozwiązanie. Twoje ciało będzie bardziej rozluźnione i odprężone, ale musisz wytestować jaki rodzaj odpowiada tobie najbardziej. Podobno 10 minutowy masaż wspomaga obniżyć ciśnienie krwi, wspomaga sen, zmniejsza stany lękowe i wzmacnia klarowność myślenia .

• np. gdy podpalisz liść laurowy i dasz do pojemnika ognioodpornego, aromat wydzielany przez to zioło ( przyprawę) odpręży układ nerwowy i mięśniowy

• przekąski wieczorem?! Najlepiej wskazane banan, kiwi, migdały, jogurt

• pozycja która wspomaga rozluźnianie i sen

Pozycja wspomagająca rozluźnianie
Pozycja wspomagająca rozluźnianie

• warto pamiętać także o tym, że tuż przed snem nie należy zażywać gorących kąpieli ponieważ podwyższając temperaturę ciała dajemy naszym komórkom impuls do pracy. Jednak gorący prysznic ok 45-60 min przed snem będzie działał już rozluźniająco.

• także niedobór magnezu może powodować bezsenność

Ja na swoim przykładzie widzę, że musiałem wyrobić sobie rytuały, które powtarzam przed snem. Znakomicie buduje to system mojego dnia i stabilizuje organizm. 

Te wszystkie wyżej wymienione zasady to nie są polecenia, ani recepta. To wszystko Ty czytelniku musisz dopasować do siebie,.

Wracając jeszcze do - sosny limby. Chcemy, aby nasza agroturystyka w Izerach posiadała w sypialniach parę elementów z tego drewna. Zostało to udowodnione na Uniwersytecie wiedeńskim, że olejki eteryczne zawarte w tych deskach, pozwalają uspokoić rytm serca, dzięki czemu nasz organizm może lepiej wypocząć i zregenerować się.  Koniec końców chcemy podejmować racjonalne i świadome decyzję względem naszych gości i samych siebie.

Przeczytałem niedawno taki cytat z książki: "Podejrzewam, że w przeciągu następnych kilkudziesięciu lat prawdziwe postępy w zakresie długości i jakości życia dokonają się nie za sprawą rozwoju technologii medycznej, ale dzięki temu, że nauczymy się podejmować lepsze decyzje." (cytat "Potęga Irracjonalności, ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" - Dan Ariely )

Także niewielkie zmiany naszych nawyków, mogą zdecydowanie podnieść jakość naszego życia i snu, a co za tym idzie prawdopodobnie jego długość.

Agroturystyka Regeneracyjna Biały Płotek w Izerach, ma właśnie ku temu dążyć, aby poprawić nasze samopoczucie i sprzyjać naszej odnowie, zarówno fizycznej jak i psychicznej

Jak poprawić jakość snu? - Agroturystyka Biały Płotek
Gospodarze Biały Płotek - Justyna i Krzysztof

Pozdrawiamy Justyna i Krzysztof

bialyplotek.kaluzna@gmail.com

www.bialyplotek.pl


Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Dziękujemy. Zapraszamy do obserwowania i czytania naszych wpisów, staramy się, aby były jak najbardziej wartościowe i pomocne

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty