Jakie drzewa produkują najwięcej tlenu oraz jakie są miododajne? Czyli o tym jakie drzewa sadzimy i co one nam dają?

Witam was w kolejnym poście. Tym razem chciałem omówić jakie gatunki drzew są miododajne oraz jakie drzewa produkują najwięcej tlenu. Czyli co nam dają drzewa i jakie gatunki chcemy sadzić?

Jakie drzewa są miododajne oraz jakie produkują najwięcej tlenu?
Jakie drzewa są miododajne oraz jakie produkują najwięcej tlenu?

Pomysł z lasem regeneracyjnym powstawał i ewoluował z czasem. Chyba musieliśmy dojrzeć do tej idei. Lecz gdy już tą decyzję podjęliśmy, to chcemy ją teraz zrealizować jak najlepiej. W naszym lesie chcieliśmy skupić się na dwóch podstawowych rzeczach. Aby sadzić drzewa z pożytkiem dla owadów zapylających oraz takie które są najbardziej wydajne względem pochłaniania CO2 i produkcji tlenu.

Wyselekcjonowaliśmy kilka gatunków drzew, które muszą zostać zasadzone:

1. Lipa drobnolistna i szerokolistna - miododajność lipy drobnolistnej może dochodzić nawet do 1000kg z hektara. Lecz rzadkością jest, że lipy rosną na tak wielkich areałach. Zwykle są sadzone jako aleje wzdłuż ulic parkach itp. Lipa jest drzewem długowiecznym. Trzeba pamiętać także o tym, że duże zanieczyszczenie środowiska może szkodzić lipie. Wyrastają jako duże okazy, wysokość może sięgać do 30 metrów

2. Brzoza - jako drzewo jest inicjatorem. Oznacza to, że zaczyna rosnąć jako pierwsza na terenach wyjałowionych. Jest gatunkiem, który sprzyja zalesieniu. Rośnie na północnych częściach lasu, a także na ubogich glebach. To taki dobry gatunek jako prekursor do tworzenia lasu. Brzoza nie jest atrakcyjna dla pszczół lecz stanowi dobry materiał jako tak zwany fundament pod las.

3. Klon Polny -  drzewo które żyje do 100 lat, jest dobrym pożytkiem dla pszczół. Niewątpliwie zaletą tej odmiany jest to, że jest odporna na suszę.

4. Klon zwyczajny - potrafi urosnąć do 30 metrów i ma żywotność dłuższą dwukrotnie od klona polnego, mianowicie  200 lat. Dobry pożytek dla owadów zapylających. T drzewo bardziej wymagające, ponieważ potrzebuje gleb żyznych

5. Dąb szypułkowy i bezszypułkowy - symbol siły i długowieczności. Chcemy aby razem z lipą  stanowił podstawę w naszym lesie. Podobno może dożyć 1000 lat. Wieczne drzewo, dla następnych pokoleń urasta nawet do 40 metrów. Dąb szypułkowy rozgałęzia się u podstawy.

6. Buk pospolity - wytwarza najwięcej tlenu razem z klonem ok 1,1kg ( inf. ze strony www.poznan.lasy.gov.pl/swieto-drzewa) .

Las regeneracyjny
Las regeneracyjny

7. Sosna Limba - gatunek sosny odporny na suszę i wiatry. Rośnie wysoko w górach, w Tatrach i Alpach. Ciekawostką jest to, że drewno z tej sosny wydziela olejki aromatyczne, które sprzyjają uspokojeniu pracy serca, a dzięki temu wpływają na lepszy sen i wypoczynek. Te fakty zostały zbadane na wiedeńskim uniwersytecie. Bardzo mocno wykorzystywana w Austrii pod nazwą "Zirbe". Myślę, że to drewno będzie miało swój udział w waszym wypoczynku u nas. Agroturystyka nad jeziorem będzie dla nas, jednym z głównych przedsięwzięć.

8.  Jodła Kaukaska i Kalifornijska - Są to typowe drzewka bożonarodzeniowe. Jako drzewa urastają do 20-30 metrów wysokości

9. Grab Zwyczajny - grab jako gatunek doskonale "współpracuje" z dębem i bukiem. Dorasta do 25m

10. Jesion wyniosły - żyje do 300 lat. Rośnie w zagłębieniach terenu lub przy rzekach. Lubi ciepło. Doskonale sprawdzi się jako drzewo przy studni chłonnej lub stawie.

To jest nasz wstępny wybór drzew. Na pewno będzie ich przybywać z czasem. Lecz także Wy możecie uczestniczyć w wyborze drzewostanu w lesie. Możecie wspomagać projekt przez dzierżawę lub odwiedzając naszą agroturystykę i samodzielnie sadząc drzewo, do którego w późniejszym czasie będziecie mogli wrócić i zobaczyć jak sobie radzi.

Idea z Lasem, nie powstała po to, aby narzucać się z ekologią. Jesteśmy w tym temacie otwarci. Nie preferujemy drastycznych zmian i co najważniejsze ze zmianami zaczynamy od siebie samych. Nie kierujemy się modą ani nie wpływamy na życie innych.

Biały Płotek - Gospodarze
Biały Płotek - Gospodarze

Pozdrawiamy Justyna i Krzysztof

Chcesz zobaczyć las lub brać czynny udział jego tworzeniu. Albo tylko nas odwiedzić zapraszamy:

bialyplotek.kaluzna@gmail.com

bialyplotek.pl


Komentarze

Popularne posty