Lawenda działanie i zastosowanie - olejek i olej oraz zioła

Lawenda. Działanie i zastosowanie w regeneracji i jako składnik procesu prewencji i odnowy jest nam znany od dawien dawna. Chyba każdy z nas zna zapach lawendy lecz czy zastanawialiście się kiedyś jakie korzyści niesie za sobą herbata, napar czy może inne użycie olejku niż tylko jako odświeżacz powietrza?

Lawenda działanie i zastosowanie - olejek i zioła
Lawenda zastosowanie i właściwości w terapii
grafika Canva.com


Postaram się omówić jak my używamy olejku lawendowego w naszym gabinecie fizjoterapii, terapii. Bo w naszej koncepcji leczenia, rehabilitacji, prewencji i regeneracji podchodzimy do człowieka całościowo.

Historia Lawendy

Żyjący w XVIII wieku botanik George-Louis Leclerc dostrzegał w lawendzie moc "osłabiania wrażliwości na ból" i zwalczania gorączki. Wzmacniająca i nasercowa przy odpowiednio dużym dawkowaniu, lawenda była polecana do przypadków zapalenia węzłów chłonnych z powodu gruźlicy, anemii spowodowanej niedoborem żelaza i białych upałów. ( źródło " Wielki zielnik roślin leczniczych" )
Z kolei termin aromaterapia ukuł francuski chemik Rene-Maurice Gattefosse. W 1910 roku kiedy prowadził badania w swoim laboratorium doszło do eksplozji, w wyniku której został oblany substancjami, które płonęły.
Szybko wybiegł na zewnątrz i zaczął tarzać się w trawie. Później jak na jego poparzonych dłoniach zaczęła rozwijać się gangrena, intuicyjnie zaczął polewać je olejkiem lawendowym. Gangrena ustąpiła, a oparzenia zaczęły goić się szybciej. W czasie I wojny światowej Gattefosse zaczął wspólnie z innymi lekarzami leczyć francuskich żołnierzy olejkami eterycznymi. Olejek lawendowy jest dziś popularnym domowym sposobem na niewielkie oparzenia, ukąszenia owadów i skaleczenia. Badania wykazały ze skutecznie zwalcza drobnoustroje.
Botanik Richard Brook w swojej książce z 1870r. zaleca lawendę jako " skuteczną na wszystkie dolegliwości głowy i nerwów" co było odzwierciedleniem powszechnej opinii o uspokajających  i nasennych właściwościach ziela. Suszone kwiaty lawendy długo zachowują zapach, można z nich zaparzyć herbatkę łagodzącą dolegliwości żołądkowe i bóle głowy na tle nerwowym. 
Badania wykazały, że wdychanie zapachu lawendy usypia czujność, za to zwiększa uczucie zadowolenia. ( źródło "Przewodnik po roślinach leczniczych") 

Właściwości Lawendy

  • obniżenie wrażliwości nerwów czuciowych
  • wspomaga terapię RZS, ZZSK, Psoriasis
  • poprawa jakości i długości snu
  • działanie przeciwutleniające i przeciwapoptotyczne
  • zmniejsza bóle głowy i migreny
  • ma potencjał antyoksydacyjny
  • antyseptyczne i dobrze wpływa na oczyszczanie wydzielin z oskrzeli
  • uspokajające - łagodzi stany lękowe
  • antybakteryjne - w głównej mierze olejek eteryczny
  • działanie uspokajające przy bezsenności
  • zwalcza kolki i wzdęcia - ułatwia trawienie
  • reguluje perystaltykę jelit

Jakie związki zawiera lawenda?

Kwiat lawendy ( Flos Lacandulae) zawiera ok 3% olejku eterycznego, 12% fenelokwasów (kwas rozmarynowy), triterpeny (kwas ursolowy, oleanowy), kumaryny ( kumaryna, herniaryna, umbeliferon) antocyjany, procyjanidy, garbniki, fitosterole i flawonoidy ( luteolina)

Czy lawenda działa antyoksydacyjnie?

U szczurów leczonych skopolaminą, olejki eteryczne z lawendy, wykazywały silne działanie przeciwutleniające i przeciwapoptotyczne. Podostra eskpozycja ( codzienna przez 7 kolejnych dni) na olejki lawendowe znacząco zwiększyła działanie enzymów antyoksydacyjnych (SOD, GPX i CAT), całkowitą zawartość zredukowanego GSH i obniżoną preoksydację lipidów ( poziom MDA) w homogenatach płatów skroniowych szczurów co sugeruje potencjał antyoksydacyjny.

Lawenda badania naukowe

Olejek lawendowy jest tradycyjnie stosowany i zatwierdzony przez Europejską Agencje Leków (EMA)
jako lek ziołowy łagodzący stres i niepokój. Niektóre badania na zwierzętach i badania kliniczne wykazują pozytywne wyniki w modelach lęku i depresji, chociaż przeprowadzono bardzo niewiele badań dotyczących mechanizmów molekularnych.

Aromaterapia olejkiem lawendowym sprzyja wzrostowi poziomu melatoniny we krwi zarówno u starszych osób jak i mężczyzn i kobiet.
Nie do końca wyjaśniono działanie lawendy na ośrodkowy układ nerwowy, ale przyjmuje się, że głównym składnikiem działającym może być linalol i jego prawdopodobny wpływ na receptory GABA-A oraz zmniejszenie uwalniania acetylocholiny w komórkach neuronów

Ciekawą obserwacją było hamowanie wywołanych sztucznie drgawek padaczkowych u myszy przez wyciąg wodno-alkoholowy z kwiatów lawendy w stopniu zbliżonym do diazepamu. W leczeniu epilepsji brakuje potwierdzonych bezpiecznych leków naturalnych i gdyby można było potwierdzić w badaniu klinicznym u ludzi byłoby to ważne odkrycie.

Dwa badania kliniczne wykazały łagodzenie bólu menstruacyjnego dzięki olejkowi stosowanemu miejscowo w postaci oleju ( 2 krople olejku lawendowego rozpuszczonego w oleju migdałowym) lub w maści ( o stężeniu 3% zawierającego mieszaninę olejku lawendowego szałwiowego i majerankowego w proporcjach 2:1:1) Preparaty te znacznie zmniejszyły siłę dolegliwości i czas ich trwania

Lawenda badania naukowe
Canva.com


Doświadczenia - olejek lawendowy

Moje doświadczenia z olejkiem lawendowym są bardzo bogate. W głównej mierze olejku lawendowego używam do nacierania węzłów chłonnych. Oraz w terapii napięciowych bólów głowy. Jest jedną ze składowych elementów terapii i stanowi jej uzupełnienie. Pozytywnie wpływa na procesy myślowe oraz sen. Zalecam dla osób z wyczerpaniem fizycznym i psychicznym, wypaleniem zawodowym czy na przykład rekonwalescencji osób po zabiegach operacyjnych gdzie komórki narażone były na stres oksydacyjny. Lawenda daje dobre perspektywy w fitoterapii bólu neuropatycznego i zabiegach przeciwbólowych. 
Stosowana wewnętrznie w postaci naparów pomaga w łagodzeniu dolegliwości brzucha i kolek.  Działa również pozytywnie na regulację mikrobioty jelitowej.

Lawenda  - Olejek Lawendowy - Zioła Przeciwwskazania

Z olejku lawendowego powinny zrezygnować kobiety w ciąży. Trzeba być ostrożnym w przypadku stanów zapalnych wątroby czy nerek

Podsumowanie

Uważam, że lawenda czy to w postaci: olejek lawendowy, czy zioła lub suszone kwiaty powinny znaleźć miejsce w domowej przestrzeni. To taki uniwersalny środek. 
Pamiętam historię jednej pani stewardessy ( kierowniczki ). Miała lot z Europy do Stanów Zjednoczonych i na pokładzie jeden z pasażerów miał atak padaczki. Na całe szczęście na pokładzie był lekarz, który pomógł chłopakowi. Lecz gdyby go nie było, można by przedsięwziąć środki ostrożności, zabezpieczyć miejsce i może spróbować alternatywy np, olejku lawendowego. W przypadku gdy coś nie szkodzi, a może pomóc warto próbować wszelakich sposobów to jest moje motto.

!!!Pamiętaj wszelkie informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny nie stanowią podstawy leczenia czy samoleczenia oraz diagnozy. W tym celu udaj się do specjalisty, lekarza, terapeuty.!!!

Pozdrawiamy Justyna i  Krzysztof fizjoterapeuta, refleksolog, instruktor oddechu, miłośnik naturoterapii i ziołolecznictwa
Agroturystyka Regeneracyjna
Koncepcja i Projekt

Komentarze

Popularne posty