Pyłek pszczeli - na co pomaga? - Apiterapia

Pyłek pszczeli na co pomaga? Gdy mówimy o Apiterapii nie każdy wie o co chodzi. A gdy mówię pszczoły to pierwsze skojarzenie to miód. Lecz produktów i sposobów współpracy z  pszczołami i ich pracą jest bardzo wiele.

Pyłek pszczeli na co pomaga?
Pyłek pszczeli na co pomaga?


Apiterapia (od. łac. apis – pszczoła i grec. therapia – leczenie) to terapia przy użyciu różnego rodzaju produktów pszczelich: miodu, propolisu, pyłku pszczelego, pierzgi, mleczka pszczelego ( źródło odzywianie.hellozdrowie.pl). Tutaj dodałbym do Apiterapii leczenie przy użyciu powietrza z ula w postaci domków. Mam nadzieje, że uda nam się stworzyć współpracę z pszczelarzem z okolicy i mieć w ofercie dla Was taką możliwość. Apiterapia czy inaczej mówiąc uloterapia w rejonie Dolny Śląsk- Jelenia Góra, Lubań, Świeradów Zdrój, będzie fajną atrakcją.

Lecz skupmy się na pyłku pszczelim. Gdzie jego stosowanie możemy zaliczyć do Apiterapii.

1. Co to jest pyłek pszczeli?

2. Jaki skład ma pyłek pszczeli?

3. Jakie działanie i właściwości ma pyłek pszczeli i na co pomaga?

4. Co mówią badania naukowe?

5. Jak stosować pyłek pszczeli?

Na te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej:

1. Co to jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli wraz z miodem stanowią podstawowy pokarm pszczół. Miód jest źródłem energii ( węglowodanów), natomiast pyłek dostarcza białek, tłuszczy, soli mineralnych, hormonów i witamin. Pyłek pszczeli to pyłek kwiatów, który pszczoły mieszają z odrobiną śliny lub nektaru i przenoszą w koszyczkach znajdujących się na tylnych parach nóg. Pozyskuję się go dzięki poławiaczom, znajdujących się w ulach. Suszenie pyłku odgrywa niezwykle istotną rolę aby zachował swoją wartość odżywczą ( źródło dietetycy.org.pl) 
Pyłek może tracić swoje właściwości gdy jest źle przechowywany, narażony na wysokie temperatury lub kwaśne środowisko

2. Jak skład ma pyłek pszczeli?

# Pyłek składa się w ok 25-50% z białek W tym egzo- i endogenne (egzogenne - >  lizyna, treonina, tryptofan, tyrozyna, metionina, walina, lecytyna, izoleucyna, arginina, fenyloalanina. Endogenne - > kwas glutaminowy, kwas asparaginowy, alanina, cysteina, seryna)
# Ok 15-35% stanowią węglowodany - > polisacharydy, monosacharydy i disacharydy
# Tłuszcze 2-7%. Badania wykazują obecnośc ok 14 nienasyconych kwasów tłuszczowych
# Związki fenolowe 2-4% -> flawonaidy, leukotrieny, katechiny, fenolokwasy - > działanie antyoksydacyjne 
# Witaminy ok 0,7% A,D,E + B1, B2, B6, wit, C, kwas foliowy
# Sole Mineralne 
( źródło: dietetycy.org.pl)

3. Jakie właściwości i działanie ma pyłek pszczeli?

Działanie:
  • Antybiotyczne
  • Przeciwutleniające
  • Przeciwzapalne
  • Przeciwmiażdżycowe (hipolipemiczne)
  • Przeciwprostatowe
  • Antyhepatoksyczne
  • Odtruwające
  • Przeciwnowotworowe
  • Przeciwalergiczne
  • Antynocyceptywne
  • Wpływa na układ nerwowy i moczowy
  • Immunosupresyjne
  • Antyangiogenne
  • Przeciwagregacyjne
  • Opóźnia starzenie się organizmu
(źródło: czytelniamedyczna.pl)
Pyłek ma bogate zastosowanie, doskonale może się sprawdzać jako suplement stanowiący kurację raz w roku. Doskonale wpływa na układ krążenia, gdzie obniża poziom trój glicerydów i cholesterolu LDL. Dzięki czemu zapobiega chorobą ze strony sercowo-naczyniowej.
Badania dowodzą, że pyłek pszczeli ma wpływ na długość życia ( patrz na dole).
Pyłek z miodem może mieć wpływ na odporność: przyjmowanie pyłku z miodem ma korzystny wpływ na limfocyty T, a konkretnie ich wzrost oraz ilość neutrofili i immunoglobulin.
Pyłek wpływa również na poprawę funkcjonowania nerwów co może zwiększyć sprawność fizyczną i umysłową. badania na zwierzętach dowodzą o ochronnym wpływie na komórki wątroby.
Wymieniłem tu najistotniejsze jednak tych właściwości jest o wiele więcej.

Co mówią badania naukowe? - pyłek pszczeli

Ciekawe doświadczenie zostało przeprowadzone na szczurach gdzie wstrzyknięto im toksyczną substancję uszkadzającą komórki wątrobowe (CCl4), a następnie karmiono zwierzęta produktami pszczelimi przez 7 dni. I jak się okazało, że propolis, pyłek pszczeli, miód i mleczko pszczele znacząco wspomagały gojenie uszkodzeń wątroby wywołanych przez CCI4, częściowo na ich właściwości przeciwutleniające i biodostępność. 
( źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27511354/)
Jedną z pierwszych prac badawczych dotyczących leczenia zwierząt doświadczalnych z wszczepionym nowotworem przeprowadził Grochowski. Dorosłym myszom karmionym paszą z zawartością 10% pyłku pszczelego badacze przeszczepiali białaczkę mysią. Okazało, że z 75 osobników karmionych paszą z dodatkiem pyłku kwiatowego, 16 osobników czyli 21,3% przeżyło ponad 8 dni, reszta myszy padła pomiędzy 7 a 8 dniem ( co daje 78,7%). A w grupie kontrolnej ( karmiona zwykłą paszą)100% myszy padło pomiędzy 5-7 dniem ( działanie przeciwnowotworowe ). Idąc dalej aby wysnuć wnioski badacze  badali zmiany patologiczne i okazało się, że zmiany w narządach wewnętrznych w grupie z pyłkiem miały charakter ogniskowy, a w grupie kontrolnej wykazywały nasilony charakter.
(źródła: https://www.czytelniamedyczna.pl/4033,nowe-badania-nad-biologicznymi-waciwociami-pyku-kwiatowego.html)

Ciekawe badania zostały wykonane na szczurach i myszach. Szczury które jadły tylko pyłek pszczeli z wodą pitną przez 12 tygodni rozwijały się i rosły równie dobrze, jak szczury karmione normalnie. Myszy natomiast dostawały przez cały rok pyłek pszczeli i wnioski były podobne, rosły i i się rozwijały tak dobrze jak grupa kontrolna.
Eksperyment z myszami trwał dalej a badacze chcieli zobaczyć jak długo przeżyją myszy. I okazało się, że myszy kontrolne ( nie karmione pyłkiem) przeżyły ok 477 dni i prawie wszystkie doświadczyły problemów z nerkami (typowy objaw dla tego gatunku myszy). Natomiast myszy karmione pyłkiem pszczelim osiągnęły limit 600 dni, tzn żyły ok 123 dni dłużej tj. ok 21% dłużej i nie zauważono problemów z nerkami!!! To oznacza, że pyłek może mieć wpływ na długowieczność?!?
(Źródło: https://apiraws.com/pylek-kwiatowy-i-woda-jako-podstawa-diety-zadziwiajace-wyniki-badan/)
Apiterapia Dolny Śląsk

Furusawa i wspólnicy badali wpływ wodnego roztworu pyłku kwiatowego na hodowlę komórkową ludzkiego gardła linii KB. Autorzy stwierdzili, że działanie cytotoksyczne tego wyciągu na komórki KB w stężeniu 10 mg/ml było podobne do standardowych leków przeciwnowotworowych takich jak winkrystyna ( 0,01 ug/ml) adriamycynna (0,2 ug/ml) metotrekstat ( 0,5 ug/ml) ( źródło czytelniamedyczna.pl/4033,nowe-badania-nad-biologicznymi-)

Jak stosować pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli jak stosować? Jeśli wcześniej nie spożywałeś/aś pyłku to najlepiej zacząć od małych dawek i przede wszystkim zrobić 24 godzinny test czy nie macie uczulenia. 
Zjedz niewielką ilość pyłku i obserwuj przez 24 godziny reakcję swojego organizmu. Czy nie masz bólów brzucha ( uczulenie lub źle wysuszony pyłek), czy  nie występują reakcje alergiczne.

Jak długo stosować pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli należy do kuracji zapobiegawczych lub leczniczych. Należy stosować przez ok 2-3 miesiące codziennie

Jak spożywać pyłek pszczeli?

Według źródła ( dietetycy.org.pl) dawka na osobę dorosłą to 20-40 gram na dobę, a dla dzieci  10-20 g/doba.
Ja opcjonuję za tymi mniejszymi dawkami spożywane przed posiłkiem lub na czczo rano po wstaniu ( po wypłukaniu jamy ustnej - higiena). My zazwyczaj rozpuszczamy jedną łyżkę pyłku w wodzie i pijemy na czczo rano.


Pyłek pszczeli - kwiatowy na co pomaga właściwości  - FILM



Pozdrawiamy
Justyna i Krzysztof 
www.bialyplotek.pl
Agroturystyka Regeneracyjna - Siła Regeneracji



 






Komentarze

Popularne posty