Czy refleksologia pomaga? Refleksoterapia działanie.

Witam, dziś kolejny artykuł z zakresu regeneracji naszego ciała oraz leczenia i dbania o zdrowie. Jak to jest z tą refleksologią czy faktycznie działa i pomaga? A może jest to mit? Postaram się wam przybliżyć temat. Zapraszam do czytania😉

Czy refleksologia pomaga
Czy refleksologia pomaga? Refleksoterapia działanie
Grafika canva.com

Co to jest refleksologia?

Wpisując hasło refleksologia w internecie od razu pojawia nam się regułka z Wikipedii brzmi ona następująco: Inaczej terapia "zonowa", zaliczana do medycyny alternatywnej, metoda rzekomego leczenia poprzez uciskanie określonych stref zwanymi inaczej refleksami które znajdują się na stopach, twarzy, dłoniach ( źródło wikipedia ).

Ja osobiści trochę zmieniłbym tą regułę, ponieważ refleksologią nazwałbym naukę zajmującą się badaniem stref refleksyjnych, dzięki której można poddać osobę/klienta lub siebie samego zabiegowi refleksoterapii. Refleksoterapia polega na uciskaniu, rozcieraniu, głaskaniu i ugniataniu punktów na stopach, twarzy, dłoniach, uszach i głowie służące terapii i stymulacji przypisanym im odpowiednim organom lub częścią ciała.

Hanne Marquardt pisze: "Terapia stref refleksyjnych jest zawsze miłym sposobem leczenia, nawet jeśli w pierwszym momencie może być bolesna z powodu występujących napięć"*

Zaletą refleksoterapii jest to, że terapeuta zawsze ma szansę działać kiedy objawy jeszcze nie wystąpiły. W medycynie komplementarnej taki stan w organizmie człowieka nazywa się stanem biotycznym ( inaczej uśpionym). Refleksologia może pokazać nam gdzie znajdziemy przyczynę późniejszych dolegliwości*

Refleksologia

Refleksologia - Historia 

( jeśli chcecie możecie ten fragment przeskoczyć, chociaż może was trochę zaskoczyć...😀) 

Cóż możecie się zdziwić ale rozwój lub przypisanie jej terapeutycznych właściwości nastąpiła dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Lecz metoda wywodzi się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i była już znana przed naszą erą!!!

Jako takiego prekursora możemy uważać dr Fitzgeralda, który zbadał i opracował teorię stref w ludzkim organizmie. Natomiast Eunice Ingham opracowała mapy refleksologiczne i napisała książkę "Historię, które mogą opowiedzieć stopy". W znaczącym stopniu przyczyniła się do rozwoju i rozpropagowania szkoły refleksologii.**

Refleksologia - zabieg i oddziaływanie 

Zacznijmy od tego, że refleksologia to leczenie całościowe, nie kierujące się symptomami,. Nie powinniśmy się dziwić gdy terapeuta będzie się zajmować innymi miejscami niż to sobie wyobrażaliśmy "Refleksologia nie jest medycyną symptomów"
jak wykonać refleksoterapie samemu?
Jak wykonać refleksoterapie samemu?

W ramach takiej ciekawostki chciałem nadmienić, że w ludzkiej stopie znajdują się zakończenia aż 7200 nerwów, które są połączone z mózgiem, a co z tym się wiąże z innymi częściami organizmu.

Na początku zabiegu, terapeuta robi wywiad odnośnie stylu życia, stresu, ewentualnie przebytych chorób. Jest to konieczne, aby wykluczyć przeciwskazania do masażu. Pomimo, że refleksologia nie jest bardzo mocno inwazyjną metodą, lecz jak każda terapia ma swoje przeciwskazania i tutaj np:
  • niechęć do zabiegu - często zdarzało mi się że żona wysyłała męża na masaż, a on wcale nie miał ochoty na zabieg, lecz wiadomo z kobietami czasami się nie dyskutuje😉😁
  • rozległa grzybica stóp 
  • ciąża - przede wszystkim powikłania z nią związane
  • nowotwory -  tutaj jest zazwyczaj duży znak zapytania, medycyna konwencjonalna traktuje to jako przeciwskazanie
  • choroby zakaźne i stany zapalne skóry
Jeśli chodzi o sam zabieg, powtarzam wielokrotnie, że zawsze powinien być on balansem pomiędzy przyjemnością a granicą bólu ( lecz nie przekraczaniem jej). Sam zabieg może trwać do 60 min, jednak czysta praca na refleksach nie dłużej niż po 20 min na stopę czyli 40 minut łącznie. Lub w przypadku refleksologii na inne części ciała do 40 min. Ja wykonuje zabiegi u osób dorosłych, lecz nie ma przeciwskazań aby wykonać taki zabieg u dzieci.

"Najlepszą terapią jest zrobić coś dla siebie w odpowiedniej chwili. Nie szukajmy wymówek, że nie mieliśmy czasu, bo kiedyś zmusi nas do tego choroba. Wskazane by było przejąć odpowiedzialność za swoje ciało i ducha" Hanne Marquardt WIELKA KSIĘGA REFLEKSOLOGII

Z reguły zalecam powtórzyć zabiegi w bloku ok 10 razy. Wtedy możemy zaobserwować zachodzące zmiany w naszym ciele. Chociaż często się zdarza, że już pierwsze zabiegi przynoszą pożądany efekt. Mogę podać przykład pewnego klienta, który był po zabiegu usunięcia tarczycy i był na lekach hormonalnych. Miał straszne problemy ze snem, a w szczególności z zapadaniem w fazę głębokiego snu i borykał się z tym problemem już od dłuższego czasu. No i trafił do mnie na zabieg refleksologii stóp. Podczas masażu przeszedł w stan odprężenia i relaksu, a po zabiegu po prostu "Odpłynął" w głęboki sen i spał dobre 3 godziny. Jak widzicie już jeden zabieg potrafił coś zmienić i dać impuls, lecz trzeba terapię powtarzać. Historia tego klienta ma ciąg dalszy. Ponieważ jego żona była tak zachwycona, że można jakoś pomóc mężowi, że sama zaczęła się szkolić z zakresu refleksologii 💪👏 To jest akurat dobry przykład, że medycyna konwencjonalna może doskonale współgrać  z alternatywną. 
Każdy zabieg niesie za sobą jakiś efekt i każdy z nas może inaczej zareagować. Jedni są senni inni pobudzeni. Może wystąpić po masażu pobudzenie pracy układu trawiennego ( częstsze wizyty w toalecie). Wzmożona potliwość, czasami ból głowy. Lecz wszystko to są to tylko efekty, które pomagają naszemu organizmowi "Oczyścić" się.

"Miejmy zawsze na uwadze, że nasze ciało chce na swój sposób powiedzieć, a my powinniśmy się mu podporządkować" Hanne Marquardt WIELKA KSIĘGA REFLEKSOLOGII

Nie zawsze daje się objaśnić te procesy neurofizjologiczne. Jednak dzięki nowym badaniom psychoneuroendokrynologii przyczyny dolegliwości stają się coraz lepiej widzialne*  
 
Miejsce w jakim powinien odbywać się zabieg powinno być ciepłe, stwarzać wrażenie bezpiecznego, wyciszone. Pamiętajmy, że z refleksologią jest tak jak z jedzeniem czekolady, można przedawkować i wtedy nasz organizm będzie poddany na zbyt dużą ilość impulsów. Zalecane 1-2 razy w tygodniu, chyba, że robimy terapię po 10 zabiegów to wtedy co 2-3 dzień.

Jak oddziaływuje refleksoterapia?

Bardzo fajny artykuł napisała Malwina Liszka dla portalu fizjoplaner.pl. Doskonale objaśniła zasadę działania refleksologii. Powołując się na nią pozwolę sobie opisać pokrótce mechanizm działania masażu refleksyjnego. 
Przede wszystkim refleksologia ma zastosowanie diagnostyczne i lecznicze. Tutaj z tą diagnozą trzeba być ostrożnym, najlepiej porównać ze sobą badanie medycyny konwencjonalnej po wykryciu czegoś przy pomocy medycyny alternatywnej. Refleksolog uciska poszczególne punkty które odpowiadają poszczególnym organom. W ten sposób działa poprzez łuk odruchowy na dany narząd. Co to oznacza? Po krótce opisując: uciskając dany punkt zakończenia nerwowego, poprzez impuls nerwowy informacja jest przekazywana do mózgu**. I w ten sposób można pobudzić dany narząd bądź go uspokoić ( "znieczulić" ) . Według Hanne Marquardt Obrót ( masaż ) zgodnie ze wskazówkami zegara > pobudza, ruch w drugą stronę do ruchu wskazówek zegara > uspokaja * 
Masując obszary dłoni, stóp, twarzy, głowy, uszu stymulujemy autonomiczny i somatyczny układ nerwowy, poprzez pobudzenie zakończeń nerwowych znajdujących się w tych strefach. Refleksologia dąży do zdobycia równowagi pomiędzy pracą wszystkich narządów i układów. Masaż może powodować wydzielanie się endorfin, a jest to jedna z substancji wydzielanych przez mózg działających przeciwbólowo**. Odnosiłem się do wydzielania endorfin podczas zimnych kąpieli, artykuł tutaj > Zimne kąpiele wpływ na organizm. Wszystkie te zabiegi dążą do zdobycia zadowolenia, regeneracji i równowagi w naszym ciele. Warto poddawać się refleksologii bądź też samemu robić automasaż, w celach zapobiegania i prewencji.

Przykładowe punkty refleksologiczne

Poniżej prezentuje wam najważniejsze punkty na mapie stóp. Są to tylko niektóre z punktów, prezentuje je po to aby zobrazować usytuowanie narządów.
Refleksologia - najważniejsze punkty
Refleksologia - najważniejsze punkty
Grafika canva.com

Punkty uciskowe na ból głowy
Punkty uciskowe na ból głowy wg. Marquardt
Grafika canva.com

Jak można samemu robić refleksologie? Propozycje

Punkty refleksologiczne możecie samemu masować, czyli robić tak zwany automasaż. Są na to różne sposoby, a służyć do tego może mała piłka, mata z kolcami, własne dłonie.
Najłatwiej dostępną częścią ciała są nasze dłonie, które możemy w każdej chwili masować i pobudzać bądź też uspokajać nasze narządy. W każdej chwili możesz pomasować punkty odpowiedzialne np. za ból głowy, karku czy szyi. 
Lecz gdy potrzebujesz innych stymulacji możesz posłużyć się innymi narzędziami i one są także pomocne i wspomogą twoją regenerację. Poniżej na fotografiach przykłady jak można się wspomagać.
Refleksoterapia inaczej - na macie
Refleksoterapia inaczej - na macie

Czy refleksologia pomaga?

No cóż i wróciliśmy do tytułu. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dziwnym jest to, że od dawna w naszym społeczeństwie funkcjonuje refleksologia, lecz nigdy jako metoda, nie została zbadana klinicznie. Niektórzy uważają ją za efekt Placebo... Moje zdanie w tym temacie jest jednoznaczne i zawsze je powtarzam:

"Nie ważne jaką metodę leczenia i regeneracji stosujesz. Jeśli pomaga i skutkuje, to ona jest najlepszą drogą do sukcesu" Krzysztof Pielech

Artykuł wyszedł bardzo obszerny, mam nadzieje, że się nie zanudziliście, ja osobiście jestem fanem refleksologii i sam na sobie praktykuje😃 Lecz  tutaj ważne!!!:

Informacje opublikowane na blogu bialy-plotek mają charakter informacyjny i hobbystyczny, nie mają charakteru diagnostycznego i nie służą do samoleczenia oraz nie są do tego zachętą!!!

Bibliografia:
*Hanne Marquardt "WIELKA KSIĘGA REFLEKSOLOGII"
**Malwina Liszka - Fizjoterapeuta artykuł "Masaż refleksologiczny" dla fizjoplaner.pl
A. Gillanders " Refleksologia, czyli terapia uciskowa"


Agroturystyka Biały Płotek
Agroturystyka Biały Płotek
Gospodarze Justyna i Krzysztof 


Pozdrawiam
Krzysztof - fizjoterapeuta

bialyplotek.pl
bialyplotek.kaluzna@gmail.com





Komentarze

Popularne posty