Buty typu Barefoot - Be Lenka - obuwie minimalistyczne wpływ na stopy - opinia i dlaczego warto

Dziś kolejny wpis z serii inwestuj we własne zdrowie. Tym razem tematem jakim poruszymy będą buty typu Barefoot od firmy Be Lenka - zwane inaczej jako obuwie minimalistyczne.

Wpis będzie zawierał:

1. Dlaczego warto chodzić na boso lub w butach typu barefoot (minimalistycznych)

2. Stosowanie butów do chodzenia na bosaka ( minimalistyczne) - wpływ na ciało i stopy

3. Buty Be Lenka nasza opinia

Buty barefoot - obuwie minimalistyczne
grafika Canva.com


Dlaczego warto chodzić na boso lub w butach typu barefoot (minimalistycznych)

Często w swojej praktyce terapeutycznej mam sposobność oglądać stopy, zarówno męskie jak i damskie. Widzę dużo dysfunkcji, zniekształceń, problemów z paznokciami czy też krzywymi palcami u stóp.
Moje myśli lub raczej wzrok wędruje wtedy na buty w jakich ktoś przyszedł do mnie na zabieg. 
Z reguły są to ładne buty, modne lecz mają pewne niedogodności. Tutaj od razu przywołuje sobie obraz mojej byłej dyrektorki ze szkoły podstawowej, pamiętam to do dziś. Nosiła buty na lekkim obcasie z odkrytymi palcami. Palce były wciśnięte w ten otwór i wyglądały jakby je ktoś przeciskał przez maszynkę do mięsa. Nie wiem czy wtedy moja ówczesna dyrektor cierpiała na jakieś dolegliwości lecz przypominając sobie jej sposób chodzenia mogę być niemalże pewny jej problemów z układem ruchu lub najpewniej stopami.

Stopa anatomia - budowa stopy

Budowa stopy
grafika Canva.com 
źródło ponseti.pl - "Anatomia zdrowej stopy"

Buty Barefoot - jak oddziaływują na stopę? 

W odróżnieniu od normalnych butów, a nawet butów do biegania czy innych sportów, w butach barefoot nie ma różnicy wysokości między piętą a pozostałą częścią stopy. Podeszwa butów barefoot jest bardzo elastyczna przez co wspiera naturalny ruch toczenia stopy.
Wiele modnych butów nie sprzyja zdrowiu stóp. Na dłuższą metę są zbyt szpiczaste, ciasne, sztywne lub zbyt wysokie. Takie buty powodują problemy, ponieważ ustawiają palce i łuk stopy do nie właściwej pozycji. Choroby takie jak paluch koślawy (haluks), płaskostopie lub młotkowate palce u stóp są często nie tylko nieestetyczne, ale również bolesne. ( źródło zdrowiewpraktyce.pl).
Buty minimalistyczne pozwalają na tak zwany trening stopy i jej mięśni. Przez co stopa daje lepsze podparcie podczas chodu i biegania. Zapobiegając, często wadą postawy takim jak pochylenie miednicy, powiększenie kifozy piersiowej, przodopochylenia glowy. A co za tym idzie mogą ograniczyć np. napięciowe bóle głowy, bóle pleców, mieć wpływ na bardziej estetyczny wygląd zarówno ciała jak i twarzy.
Paluch koślawy - buty
grafika Canva.com


Badania pokazują, że co trzecia osoba w wieku powyżej 65 lat upada co najmniej raz w roku. Najczęstsze przyczyny to zaburzenia chodu i równowagi. Buty barefoot mogą pomóc w utrzymaniu pewniejszej postawy, a tym samym zmniejszyć ryzyko upadku. Jak wykazały badania na Uniwersytecie Hamburskim, mięśnie i centralny układ nerwowy zapewnia ciału lepszą równowagę i stabilizację, gdy chodzimy boso. ( źródło zdrowiewpraktyce.pl)
Nawiązując do powyższych słów ostatnio miałem terapię z starszą panią w wieku 82 lat, która miała zaburzenia równowagi. Oprócz tego, że miała problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym który miał oddziaływanie na ucho środkowe. To dodatkowo pani pomimo, że w domu chodzi na boso, to na wyjścia zakładała obuwie na lekkim obcasie. Które nie tylko totalnie zaburzało statykę ciała ale dodatkowo było strasznie wąskie z przodu co wpływało na położenie dużego palucha, który stabilizuje ciało podczas chodu. Wyeliminowanie czynników zaburzających równowagę dało efekt: poprawiło stabilizację chodu.
Chodzenie boso - zalety
grafika Canva.com


Około 95% ludzi rodzi się ze zdrowymi stopami, ale wpychanie przez całe życie stóp do nieodpowiednich butów doprowadziło do tego, że ich sprawność znacząco się pogorszyła. Badania wykonane przez Amerykańskie Towarzystwo Podiatryczne ( AMPA) potwierdzają, że 77% Amerykanów odczuwa znaczny ból stóp. Większość z nas (ludzi którzy mieszkają w miastach) ma stopy nienaturalnie wygięte przez mało elastyczne, a przede wszystkim nie dopasowane do kształtu stóp obuwie. Właśnie taka konstrukcja jest przyczyną nagminnie pojawiającego się bólu stóp wśród ludzi noszących buty i innych powikłań ( źródło bosastopka.pl)

Stopy to "podstawa"

Stopy są podstawą naszej... postawy. Potrzebują uwagi niezależnie od tego, czy wciąż działają bez zastrzeżeń, czy sprawiają już pewne problemy. To z nich pochodzi wiele skrzywień kręgosłupa i innych wad. Również defekty, które pojawiają się w wyniku innych przyczyn, mają negatywny wpływ na stopy i zaburzają ich równowagę. Wyobraź sobie, że twoja miednica to talerz wypełniony wodą. Jeżeli ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony na stopach, talerz się przechyla, a woda wylewa. Jakie są skutki przechylenia miednicy? Kręgosłup odchyla się od osi, co pociąga za sobą zmiany w wyższych partiach ciała ( Kateryna Atamanova "Facefitness" )
Funkcje stopy
grafika Canva.com

Różnica pomiędzy "normalnymi" butami a butami typu barefoot

Nieodpowiednie obuwie potrafi nieźle nabroić! Szpilki, buty na platformie, a nawet niskie i stabilne obcasy zaburzają pion naszego ciała. Gdy pięta jest uniesiona, ciężar ciała przenosi się na przednią część stopy i nie jest równomiernie rozłożony na 3 punktach: głowie pierwszej i piątej kości śródstopia oraz guzie kości piętowej. ( Kateryna Atamanova "Facefitness" )
W przypadku butów z amortyzacją sztywność podeszwy spowalnia tempo, w jakim ciało uderza o ziemię, dzięki czemu uderzenie jest wygodniejsze, ale siła jest taka sama, mówi Lieberman. "Energia, która dostaje się w nogę, jest trzy razy większa w wyściełanym bucie niż w przypadku chodzenia na boso", mówi, dodając, że " nie mamy pojęcia co to oznacza dla zdrowia stawów". Twierdzi, że teoretycznie możliwe jest, że ten dodatkowy wpływ stoi za podwojeniem częstości występowania artretyzmu stawu kolanowego od czasów  II wojny światowej -  mniej więcej w czasie, gdy postęp technologiczny w projektowaniu obuwia pozwolił na zastosowanie większej liczby amortyzowanych podeszw. Ale nie ma solidnych dowodów na poparcie takiego związku. 
(źródło:www.scientificamerican.com "Going barefoot is good for the sole")

Dzięki dzisiejszym butom z amortyzacją "dodajemy komfortu, ale zmniejszamy funkcjonalność", mówi Thorsten Sterzing , naukowiec zajmujący się obuwiem, który projektuje buty o wysokich osiągach.  Nie był zaangażowany w nowe badania, ale ma nadzieje, że wykorzysta je w swojej własnej pracy. Zbyt często ludzie wybierają obuwie, które pasuje do społecznej idei piękna, ale nie promuje zdrowego chodzenia, mówi. (źródło:www.scientificamerican.com "Going barefoot is good for the sole")

Buty Barefoot - Minimalistyczne - Be Lenka - Barebarics

My zakupiliśmy buty do pracy, ponieważ nasza praca jak terapeuta i fizjoterapeuta wymaga od nas długich godzin stania. Dlatego chcąc zadbać o naszą postawę zaczęliśmy od podstaw czyli od stóp. Buty typu barefoot są giętkie i elastyczne, cienka 4 mm podeszwa pozwala na pracę stopy i jej mięśni oraz wszystkich stawów.
Tak jak mieliście okazję czytać wyżej anatomia zdrowej stopy jest nieubłagalna, i jeśli nasze stopy nie dostaną impulsu to później możemy mieć problemy. Pisze na ten moment możemy, bo badania wskazują na poprawność kierunku idei barefoot, lecz za kilkanaście lat może się okazać zgoła co innego. Dlatego podążając i idąc w kierunku zdrowia musimy zadbać solidnie o naszą podstawę jaką są stopy. Jak już wiecie z poprzednich artykułów nasze stawy potrzebują ruchu aby zapewnić wymianę składników odżywczych za pomocą płynu stawowego, a to może zajść poprze ruch > Jak dbać o stawy?

Reasumując już temat zachęcamy do inwestowania we własne zdrowie, ponieważ jest to inwestycja, która daję najwyższą stopę zwroty jaką jest "Jakość Życia"





Pozdrawiamy Justyna i 
Krzysztof Pielech - fizjoterapeuta/refleksolog/ instruktor oddechu/ pasjonat naturoterapii i ziół
Biały Płotek - Agroturystyka Regeneracyjna
Twórcy koncepcji 


Źródła:
- Facefitness  K. Atamanova
- ponseti.pl - Anatomia zdrowej stopy
- bosastopka.pl - "Barefoot"
- www.scientificamerican.com - "Going barefoot is good for the sole"














Komentarze

  1. Warto spróbować 👌👍🤝

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak myślę, że się nie zwiedziesz. Ja już nie chce nosić innych butów

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty